AUDIODESKRYPCJA


Czym jest audiodeskrypcja? Audiodeskrypcja to słowny opis treści wizualnej (filmu, spektaklu, dzieła sztuki), który przybliża ją osobie niewidomej. Jest ona istotna dla osób z niepełnosprawnością wzroku, którzy zapoznają się z artystycznym dziedzictwem naszej kultury.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o audiodeskrypcji zapraszamy na https://pzn.org.pl/czym-jest-audiodeskrypcja-i-gdzie-ja-znalezc/

Posłuchaj o skarbach Krakowskiej Kapituły.

Na naszej wystawie mamy audiodeskrypcję wszystkich obiektów. Stworzyliśmy też audioprzewodnik, który pomaga w zwiedzaniu osobom niewidomym.

Audioprzewodnik to specjalne urządzenie prowadzące zwiedzającego po wystawie. Wgrane na niego pliki dźwiękowe mogą być emitowane w dwojaki sposób. Po pierwsze – jak na każdym odtwarzaczu – według chęci użytkownika. Dla turystów odwiedzających naszą wystawę, niezależnie od poziomu ich sprawności, dużo ciekawszym wydaje się drugie rozwiązanie.Na naszej ekspozycji umieściliśmy szereg znaczników, które wykrywa audioprzewodnik. Dzięki temu urządzenie automatycznie odtwarza opis obiektu, w pobliżu którego znajdujemy się. Tworzy to system tzw. „punktów uwagi”, czyli miejsc, do których zwiedzający samodzielnie trafi, podążając za wskazaniami audioprzewodnika. W ten sposób niewidomy będzie mógł samodzielnie poznać wystawę, co jednocześnie nie oznacza, że będzie pozostawiony sam sobie. Obsługa wystawy chętnie pomoże rozwiązać wszelkie potencjalne problemy, udzieli potrzebnej pomocy i pomoże odnaleźć utraconą ścieżkę zwiedzania. Chcielibyśmy, aby każdy na wystawie Skarby Krakowskiej Kapituły czuł się swobodnie i mógł ją zwiedzać w dogodnym dla siebie tempie.

Serdecznie zapraszamy!

AKWAMANILE

Posłuchaj:


KORONA SANDOMIERSKA

Posłuchaj:


MIECZ GROBOWY

Posłuchaj:


Skip to content