OFERTA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU


Jak zostać królem?
Jak przebiegała koronacja królewska? Kto koronował króla? Co symbolizowały insygnia koronacyjne? W czasie lekcji odbędziesz fascynującą podróż w świat królów i królowych a, a nawet sam będziesz mógł przez chwilę poczuć się jak monarcha! Pozwolą Ci na to wspaniałe repliki zabytków, np. korony sandomierskiej Kazimierza Wielkiego czy miecza koronacyjnego Augusta III Sasa. Kto wie, może dostąpisz zaszczytu i to Twoje skronie zwieńczy korona, a formuły zapisane w Ordo Coronandi Regis Poloniae na chwilę przeniosą Cię w świat średniowiecza?

Jak królów grzebano?
W życiu są takie znamienne chwile jak narodziny, śluby i, niestety, pogrzeby. Śmierć sprawiedliwie dotyka wszystkich, biednych, bogatych, a nawet królów. Jednak królewski pogrzeb znacznie odbiegał od pogrzebu pozostałych osób. Jak zatem wyglądał? Czy królowi do grobu wkładano koronę? A jeśli tak, to jaką, czy tą, którą nosił na co dzień? A może wykonywano mu nową, podobnie jak to ma miejsce z kupowanym dziś strojem na ostatnią drogę?

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o królewskich pogrzebach, dotknąć replik insygniów grobowych Anny Jagiellonki – jednej z najważniejszych kobiet w historii Polski – dowiedzieć się co pisano na tablicy grobowej Zygmunta III Wazy, zapraszamy na wystawę Skarby Katedry Krakowskiej.

Kanonicy, kapituła, biskup
Biskupa wybiera papież. Ale czy zawsze tylko Ojciec Święty miał w tej sprawie coś do powiedzenia? A może było jakieś gremium doradcze? Każdy z nas na pewno słyszał o księdzu kanoniku. Ale czy wiemy kim on właściwie jest? A może można urodzić się kanonikiem? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Jeśli chcesz poznać dzieje gremium wybierającego biskupa, dowiedzieć się, kto w nim dawniej zasiadał i dlaczego Jan Długosz mieszkał przy ul. Kanoniczej, to musisz koniecznie odwiedzić wystawę Skarby Katedry Krakowskiej. Dodatkową zachętą niech będzie dla Ciebie możliwość obejrzenia replik pieczęci kapitulnych (jedną z nich będziesz mógł nawet, jak dawny kanonik, odcisnąć w wosku).

Pieczęcie
Każdy, kto odbierał jakikolwiek urzędowy dokument, zna charakterystyczny dźwięk przybijanej pieczątki. Dzięki niej mamy pewność, że nasz dokument posiada „moc urzędową”. A jak wyglądały dawne pieczęcie? Jakie były rodzaje? Jakie miały kształt? W czym były odciskane? Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o pracy dawnego kanclerza, o tym, co przedstawiały pieczęcie – a przedstawiały dużo więcej niż nasze pieczątki – jeśli chcesz dotknąć replik dawnych pieczęci, a zwłaszcza, jeśli chciałbyś, jak dawny dostojnik, odbić pieczęć w prawdziwym wosku, koniecznie przyjdź na wystawę Skarby Katedry Krakowskiej! Trochę heraldyki

Trochę heraldyki
Co skrywa herb? Z czego się składa? Kto mógł go posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas lekcji heraldycznej. Dodatkowo nauczycie się poprawnie opisywać herby, co sprawą wcale prostą i oczywistą nie jest oraz poznacie wspaniałe zabytki kultury rycerskiej. Od św. Stanisława do Jana Pawła II – święci wawelscy O co pokłócił się święty Stanisław z królem? Co lubiła jeść święta Jadwiga? Czy święty Jan Paweł II chadzał na koncerty rockowe? Lekcja przybliży uczestnikom sylwetki trzech krakowskich świętych – Stanisława ze Szczepanowa, Jadwigi Królowej i Jana Pawła II. Przyjrzymy się pamiątkom związanym z nimi, opowiemy, jak kształtował się ich kult. Jednocześnie prześledzimy jak zmieniało się podejście do świętości od średniowiecza do współczesności, o sposobach przedstawiania świętych w sztuce, oraz jak wyglądał proces beatyfikacji i kanonizacji dawniej i dziś.

Rola Kościoła w polskiej kulturze średniowiecznej
966 r. – tę datę zna chyba każdy. To wtedy Mieszko I przyjął chrzest. Ale co to tak dokładnie oznaczało? Jakie były skutki wejścia Polski do kultury łacińskiej Europy? Czy książęta i królowie budowali własne kościoły? Na te i wiele innych pytań poznasz odpowiedź na wystawie Skarby Katedry Krakowskiej. Dodatkowo poznasz największych krakowskich świętych: biskupa Stanisława ze Szczepanowa, św. Królową Jadwigę, czy św. Jana Pawła II. Dowiesz się też o najstarszej gałęzi turystyki – turystyce religijnej – udasz się z nami na pielgrzymkę do relikwii oraz na bardzo ważne w życiu kulturalnym Średniowiecza wydarzenie, jakim był odpust. Spróbujemy też poszukać odpowiedzi na pytanie: czy istnieje władca idealny? Naszą wyprawę od Średniowiecza do XX wieku uatrakcyjnią wspaniałe repliki, m.in. znaczek pielgrzymi ze św. Stanisławem, racjonał biskupów krakowskich (jeśli nie wiesz, co to racjonał, odwiedź nas tym bardziej!) i wiele innych.

Jestem galeria zdjęć.

Skip to content